Hopp til hovedinnhold

Nytt forslag til rammeplan for samisk lærerutdanning ferdig

Publisert: 12. jun 2026
Oppdatert: 12. jun 2026
Gruppebilde av tretten personer som står sammen i et lyst rom med trepanelvegger. Flere bærer tradisjonelle mønstre og søljer, og alle ser mot kameraet.

Loga sámegillii.

Arbeidsgruppen for ny rammeplan for samiske lærerutdanninger leverte 1. juni 2026 sitt forslag til en ny felles rammeplan.

Leder for arbeidsgruppa, professor Hege Merete Somby, forteller at de har hatt gode og viktige diskusjoner om hva som må være sentralt i samiske lærerutdanninger, hvilke kompetanser må lærere ha i møte med samiske barn, elever og voksne og hvordan kan vi gjøre det enklere å få formell lærerkompetanse uten å redusere kvaliteten. 

– Vi har vært opptatte av at samiske lærerutdanninger skal ha samiske språk og kulturforståelse som utgangspunkt, selv om rammeplanen skulle utvikles på bakgrunn av det norske forslaget, sier Somby.

Et kjernepunkt i diskusjonene har vært betydningen av å tilby lærerutdanninger på samiske språk for å kunne bevare og utvikle dem, men også hvor sentralt samiske språk er i kulturforståelse, som identitetsbygger og for at lærerstudenter får en vid og flerfaglig språkkompetanse som profesjonsutdøvere. Det er også viktig å videreføre unntaket for sør- og lulesamiske språk slik at disse lærerutdanningene kan videreføres og på sikt gjøre undervisning samiskspråklig i flere fag. 

Arbeidsgruppa har også lagt vekt på betydningen av kulturkompetanse og omtaler spesifikt naturforståelse, kulturmangfold og tradisjonell kunnskap som en kjernekompetanse lærere må ha. Arbeidsgruppa mener språk og kulturkompetanse er særlig viktig og har løftet dette høyt i forslag til ny rammeplan. 

Vi har også lagt til grunn at utdanningene må bygge på samiske læringsforståelser og at barn, elever og voksne som møtes av våre lærere skal føle tilhørighet i samiske og globale urfolkssamfunn, sier Somby. 

Arbeidet har vært omfattende fordi rammeplangruppa skulle utarbeide forslag til en hoveddel og åtte underkapitler i løpet av fire møtedager, men gruppa har vært sammensatt av medlemmer med mye samlet kompetanse og erfaring. Sekretariatet har lagt ned en betydelig innsats for å samle alle innspill i en helhetlig plan. 

Tilbakemeldinger fra medlemmene i arbeidsgruppa er at man er fornøyd med forslaget og arbeidet som er nedlagt, og nå håper de at mange leser og kommer med høringsforslag til Kunnskapsdepartementets bearbeidede forslag som blir sendt ut på høring i høst. 

Det er også viktig at både samiske og norske lærerutdanningsinstitusjoner og andre leser begge forslag slik at rammeplanen blir så god som mulig. Vi oppfordrer alle som er interesserte i lærerutdanning til å sette seg godt inn i forslagene og skrive høringssvar, sier Somby. 

Kunnskapsdepartementet skal nå arbeide videre med forslagene før de sendes på høring i august/september. Etter høringsrunden vil forskriften bli fastsatt. Forslaget er nå publisert på regjeringens nettsider.

Fra Samisk høgskole deltok også Inger Ellen Johansdatter Eira Gaup, Nils Ailo Anti og Laila Aleksandersen Nutti i arbeidsgruppen. I tillegg var leder for Nasjonalt senter for samisk i opplæringa, Karen Inga Eira, valgt til sekretariatet.