PROGRÁMMA

Sámegiela ja sámi girjjálašvuođa dutkan- ja bagadansymposia

22.-23.9.2021 Guovdageainnus
báiki: Sáhkaskáidi, Diehtosiida

ABSTRÁVTTAT

Das gávnnat abstrávttaid (PDF dokumeantta). 

Das gávnnat prográmma PDF hámis.

PROGRÁMMA

     
Gaskavahkku 22.9    
8.30–9.00 Registreren    
9.00–9.15 Rahpan / Hanna Mattila  
9.15–10.15 Bovdejuvvon logaldalli Jane Juuso: Giellanannema hástalusat
10.15–10.30 Gáffe    
10.30–12.00 I sešuvdna    
  Báiki:

Sáhkaskáidi

Ságajođiheaddji: Helena Omma

Sáđggádat

Ságajođiheaddji: Sierge Rasmus

  10.30–11.00 Taarna Valtonen: Maaŋgâkielâlii Aanaar päikkinoomah kontaktij kovvejeijen Marjatta Jomppanen: Nuortalašgiela oahpahusa álgu Oulu universitehtas
  11.00–11.30 Jussi Ylikoski: Varračalmmit ja jiekŋačalmmit: vuođđourálalaš *ćilmä ja dan maŋisboahttit singulatiivan sáme- ja eará gielain Hanna Danbolt Ajer: Variasjåvnå julevsáme adposisjåvnåj báhkogárggán
  11.30–12.00 Katarzyna Dominczak: Nominatiiva vai akkusatiiva? Davvisámegiela L2-studeanttaid kásusoahppan  
12.00–12.45 Boradeapmi    
12.45–13.45 Bovdejuvvon logaldalli Vuokko Hirvonen: Sámi njálmmálaš árbevierut girjjálaš dokumeantan: 400-jahkásaš čoaggin- ja dutkanhistorjjá guorran
13.45–14.00 Gáffe    
14.00–16.00 II sešuvdna, ságajođiheaddji: Mai Britt Utsi
  14.00–14.30 Marja Skum: Go Iŋggá Biette leŋgii oarjjás
  15.00–15.30 Alf Isak Keskitalo: Tractatus
  15.30–16.00 Petter Morottaja, Marko Jouste, Niko Partanen & Jukka Mettovaara: Anarâškielâ sárnumkielâ amnâstuv olgosadelem ávus korpusin: Piiloothaavâ vuossâmuuh puátuseh
19:00-22:00 Eahketmállásat
Guoimmuheapmi: Ulla Pirttijärvi & Ulda
Duorastat 23.9.      
9.15–10.15 Bovdejuvvon logaldalli Ole Henrik Magga: Sámegiela dutkan
10.15–10.30 Gáffe    
10.30–12.00 III sešuvdna    
  Báiki:

Sáhkaskáidi

Ságajođiheaddji: Harald Gaski

Sáđggádat

Ságajođiheaddji: Johanna Johansen Ijäs

  10.30–11.00 Mai Britt Utsi: Juoigama arkeologiija Sierge Rasmus: Davvisámegiela máŋggaidlogu illatiivva variašuvdna Ohcejoga guovllus
  11.00–11.30 Annukka Hirvasvuopio-Laiti: Musihka ekosystema sámemusihka dutkamis Ilona Kivinen: Adjektiivvaid geavaheapmi Dálvadas-materiálas
  11.30–12.00 Hanna Outakoski: Ovttasbargodutkamušas sámi čállindidaktihkkii Outi Guttorm: Demonstratiivapronomen dat ja adjektiiva substantiivva mearusin
12.00–12.45 Boradeapmi    
12.45–14.15 IV sešuvdna, ságajođiheaddji: Ánte Mihkkal Gaup
  12.45–13.15 Kaisa Rautio Helander: Davvisámegiela ássanbáikkiid namat ja kultuvrralaš konseptualiseren
  13.15–13.45 Inga Lill Sigga Mikkelsen: Julevsáme báhkogárgesvariasjåvnnå – buolvvasieradusá OV/VO buvtadimen
  13.45–14.15 Helena Omma: Eanantearpmaid polysemiija
14.15–14.30 Gáffe    
14.30–15.30 V sešuvdna, ságajođiheaddji: Kaisa Rautio Helander
  14.30–15.00 Johanna Johansen Ijäs: Muitalusaid čállit čállinárbevieru haga: Jáhkoš Lásse ja Máiza-Bier Ántte čállingiela variašuvdna
  15.00–15.30 Berit Nystad Eskonsipo: Maid sáhttá sátnegirjegeavaheapmi muitalit sámegiela geavaheami birra?
  15.30–16.00 Marko Jouste, Markus Juutinen, Eino Koponen: Näskk Mošnikooff leuʹddǩiõll. Nuortalaš Näskk Mošnikoffa leuʹddgiella
16.00 Mannet dearvan / Jussi Ylikoski

Prográmmii sáhttet boahtit rievdadusat.